PARTNERZY FIRMY

 

 

Mocne wejście Merlina podczas wystawy w Szepietowie w dniach od 25-27 czerwca 2010 roku.

Mocne wejście Merlina podczas wystawy w Szepietowie w dniach od 25-27 czerwca 2010 roku.

 

Okazała się wielkim sukcesem wejścia koncernu Fullwood z najnowocześniejszym robotem udojowym Merlin na rynek polski. Firma Farm-MPartner ze Środy Wlkp. Wraz z firmą Lemmer-Fullwood zaprezentowała najnowszą generację robota Merlin. Dotychczas można było zdobyć informacje w formie prezentacji komputerowych i wiadomości z Internetu. Teraz każdy mógł dotknąć i zobaczyć , jak sprawnie radzi sobie z rozpoznawaniem i pozycjonowaniem strzyków, z zakładaniem kubków, jak cicho i bezproblemowo radzi sobie nawet przy ostrym świetle słonecznym padającym na nowoczesny laser.

 

Merlin to najszybszy, a zarazem najbardziej przyjazny krowie i gospodarzowi robot. Dzięki zainstalowanym najnowszym i jedynym w swoim rodzaju technologiom pozwala skrócić czasy czynności poza bezpośrednim udojem do minimum. System wykonywania przez laser zdjęcia w 3D błyskawicznie ustala pozycje strzyków – nawet tych czarnych, a oryginalne ramię bezbłędnie zakłada kubki. Przedstawiciele obu firm pokazywali również reakcje robota na zdarzenia mające nierzadko miejsce w rzeczywistej oborze. Strącenie kubka ze strzyku w czasie doju nie było dla robota żadnym zaskoczeniem. W ciągu trzech sekund kubek był założony ponownie i dój postępował efektywnie dalej. Doskonale rozwiązano też problem krowy poruszającej się w boksie. Wszyscy mogli się przekonać, jak precyzyjnie robot „obserwuje” krowę podczas doju. Jeśli zwierzę cofało się do tyłu, ramię robota podążało odpowiednio za wymieniem nie pozwalając na nieplanowane zdjęcie kubków. Zademonstrowano również, jak robot uczy się budowy krowy – wielkości, pozycji wymienia i strzyków, i zapamiętuje na przyszłość. Zastosowany niepowtarzalny system mycia gorącą wodą BWAC to najbardziej efektywny, a zarazem najbardziej ekonomiczny i najszybszy system mycia. Jest niesłychanie oszczędny energetycznie i w zużyciu wody. Nie stosujemy chemii, a czas mycia trwa zaledwie 8 min! To ewidentnie wynik nie do pobicia, a każde zaoszczędzone 7 min to obsłużona dodatkowa krowa.

 

Wiele uwagi poświęcano też doskonałemu systemowi zarządzania stadem. Automatyczna obserwacja krów dzięki najnowocześniejszym edometrom plus pozwala na najtrafniejszą ocenę stanu fizjologicznego zwierząt. Dokładność oceny aktywności pozwala na niemal 100% trafność w ocenie rui, czy zapaleń. System podpowiada co dzieje się z krową w danej chwili, oraz na tle całej laktacji.

 

Zainteresowani goście byli pod wrażeniem solidnej konstrukcji wykonanej w 100% ze stali kwasoodpornej. W przeciwieństwie do tworzyw sztucznych gwarantuje to długą trwałość i odporność mechaniczną wobec krów.

 

Zainteresowanie gospodarzy było tak wielkie, że demonstracja uruchomionego robota w obecności gości trwała do późnych godzin popołudniowych.

 

Wszyscy zgodnie stwierdzali, iż jest to bardzo nowoczesna i dopracowana maszyna.